Kolem kamen č.24

Dříve než se začtete do knížek, které vám nadělí Ježíšek, tedy pokud nepřiletí na peruti, jsme tu s posledním letošním číslem časopisu Kolem kamen. Je takové, celkem překvapivě, vánoční. Jak také jinak v tomto období – v pořadí je to číslo čtyřiadvacáté, takže vánoční téma bylo jaksi předurčeno.

Vaše domovy jsou jistě už nablýskané, my vám proto ještě poradíme, jak se postarat o kamna, kachle, krby, třeba i o litinové nádobí – aby o Vánocích nedělaly vašim domovům ostudu.

Můžete se těšit na velmi zajímavý článek o tom, jak se výtvarné profese uplatňují ve výrobě kachlových kamen, nebo o tom, jak se v dávných dobách hodovalo na šlechtických sídlech právě v době adventu. A že se neměli vůbec špatně – takového pstruha namodro, pečenou kachnu nebo pomerančový dort zvládnete podle našich jednoduchých receptů uvařit levou zadní.

Pokud vám už ke konci roku docházejí síly, optimismus do žil vám zcela určitě dolije osobnost tohoto čísla, Jaroslav Pelant, kamnář ze severočeského Mostu. Prozradí vám mimochodem třeba recept, jak se při poradách nehádat.

Co by to bylo za vánoční číslo, aby v něm chyběla vzpomínka na staré vánoční zvyky – představíme vám třeba i trošku strašidelné. I letos vás pozveme na vánoční výstavu do Betlémské kaple, která tentokrát nese název Hravé Vánoce. Pokud berete jaksi automaticky, že vánoční stromeček prostě na Štědrý den posadíte do stojanu, přečtěte si o tom, že v jiných rodinách to může být celkem velké drama. No a musíme se také pochlubit dvěma novinkami z naší pece – ta jedna se týká glazování, druhá je taková „robustní“.

Přežijte období vánočního shánění, uklízení, pečení, balení, nezapomeňte taky trošku lenošit u svařáku za pecí při čtení našeho časopisu a pak si užijte krásné Vánoce – ať jsou plné radosti a pohody. Přežijte silvestrovské oslavy a až se osmička vymění za devítku, budeme tu pro vás zase na jaře.

 

 

Přejít do knihovny