Kolem kamen č.30

Prázdniny se překulily do druhé půlky a my jsme tady s letním vydáním časopisu Kolem kamen, které má kulatiny a nese si na krku už tři křížky.

Naše třicítka má tentokrát podtitul Ženy v kamnařině. Čtyři ženy „od fochu“ vám dokonale vyvrátí, že kamnařina je povolání ryze mužské. Eva Bervidová se řemeslu věnuje už dvacet let, bez Jany Macourkové by se těžko uskutečnil nějaký veletrh, kongres či seminář, co pořádá Cech kamnářů. Velmi zajímavé povolání jistě má Radka Bukovjanová, která se věnuje restaurování kamen. No a naši čtveřici doplní Marie Myšková, která se sestrou vede firmu po svém otci. Rozhovor s nimi vás jistě obohatí a příjemně naladí.

Odborný článek, který jsme pro vás na léto připravili, se týká krbových vložek. Pro ňamky do našeho gastrokoutku jsme si tentokrát zaskočili do lesa. Až nasbíráte košíky hub, můžete zkusit něco podle našich osvědčených receptů. Pokud nejste sběrači a raději nakupujete, zajeďte do jihočeského Písku navštívit krámek Terezy Hátleové, která je majitelkou kamenného ( i internetového ) obchodu Moje Lhota. No a když už budete na jihu Čech, mohli byste navštívit zámek Hluboká, který nabízí velkou sbírku zajímavých kachlových kamen.  Na tu vás zcela určitě naláká zajímavý článek doktorky Ludmily Ourodové. Nejen hospodyňky určitě nadchne článek magistry Lucie Střechové, která článek Proměny městských kuchyní v první polovině 20. století doplnila úžasnými dobovými fotografiemi.

No a protože je léto, čas dovolené, máte možná trošku víc času na knížky. Jako vždy přinášíme tipy na skvělé čtení, tentokrát vám nabídneme Vladimíra Párala a Louisu May Alcott. Jestliže zrovna neholdujete písmenkům, snad vám příjemně zazní do ucha náš hudební tip, album Jana Buriana, téměř patnáct let staré, Dívčí válka.

Naši milí čtenáři, užijte si skvělé léto, třeba s naším narozeninovým číslem.

 

Přejít do knihovny