Umouněné štěstí aneb o kominících, komínech a povinnostech všech, komu se doma kouří z kamen

Ten dělá to a ten zas tohle. „Mamííí, až vyrostu, tak budu…“ No, co si budeme povídat, sny o budoucím povolání se mnohdy rodí v hlavě už v raném věku. Kdo z nás nechtěl být popelář, prezident, kosmonaut. Ale co, některé sny jsou od toho, aby se plnily, avšak pokud se některé nenaplní, zase až taková škoda to není. Přiznejte se, kdyby se vaše touha stát se prezidentem naplnila, byli byste dnes opravdu šťastní? A právě o štěstí bude náš dnešní příspěvek. O takovém umouněném štěstí.

Štěstí je krásná věc, o tom žádná, sice si za něj, jak se v jedné známé písni zpívá, prachy nekoupíme, ale když ho alespoň občas máme, není to vůbec k zahození. A to vám existuje chlapík, který ho dokonce umí nosit – můžete si na něj regulérně sáhnout, aniž by se divil, je na to totiž zvyklý. Pokud jste ostýchaví, stačí, když na sobě objevíte nějaký knoflík a štěstí na vás skočí v jeho přítomnosti tak nějak samo. No jo, řeč bude o kominíkovi.

Topná sezóna nám sice už skončila, ale jen co se nadějeme, léto uteče jak voda a nám bude zase bafat z komínů. Je proto třeba myslet na to, aby náš komín fungoval tak, jak má, abychom měli zkontrolované vše, co je nutné, ale zároveň abychom neplatili za úkony, které vlastně vůbec nepotřebujeme. Kdy je povinná revize komínu, kdy naopak stačí jen jeho kontrola, to je to, čemu dost lidí vůbec nerozumí, a proto mnohdy platí za služby víc, než je třeba. Problém tkví asi nejspíš v tom, že si pojmy revize a kontrola vykládáme jako synonyma. Tak tady zbystřete!

Před dvěma lety byl vydán zákon o požární ochraně a k němu prováděcí vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Z té vyplývá, že revize v řadě případů není vůbec nutná, stačí pouze kontrola. Dejte proto pozor, abyste si neobjednávali služby, které vlastně vůbec nepotřebujete. Revize spalinové cesty je nutná pouze v těchto případech:

  • před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komínu,
  • při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
  • před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty,
  • před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu, typu, provedení a výkonu za podmínky, že způsobilost spalinové cesty je potvrzena zprávou o provedení čištění a kontroly spalinové cesty,
  • po komínovém požáru,
  • při vzniku trhlin u používané spalinové cesty, jakož i při důvodném podezření na výskyt trhlin u používané spalinové cesty.

A jéje, čtení vyhlášek, to je zábava. Ale bylo zapotřebí vysvětlit to nejnutnější, aby si člověk nepletl dojmy s pojmy. Pokud tedy usoudíte, že revizi nepotřebujete, týká se vás pouze tato tabulka. Čištění a kontroly spalinových cest jsou pravidelně se opakující činnosti a jejich provedení je nařízeno v těchto lhůtách:

No a to je konec tabulek, příkazů, zákonů a nařízení. Pojďme se ještě vrátit k těm, co si kvůli nim občas utrhneme knoflík. Kdepak se vůbec vzalo ono rčení, že mají právě oni být těmi nositeli štěstí? Traduje se, že se prý Marie Terezie rozhodla otestovat pravdomluvnost dvorního kominíka, kterého potkala na zámeckém dvoře. Zeptala se ho, jestli už pečlivě vyčistil všechny zámecké komíny. Jeho souhlasnou odpověď si velmi rychle ověřila tak, že rukou přejela jeho vestu. Její dlaň zůstala černá, a tak řekla kominíkovi: „Máš štěstí!“ No a bylo to!

Je fakt, že kominíka v typickém stejnokroji a se štětkou v ruce na střeše už dnes téměř nezahlédnete. Do černého se už skoro neoblékají, bohatě jim stačí obyčejné montérky. A to je škoda, umounění se šmouhou na tváři určitě měli své kouzlo. Inu, časy se mění. Ale nezoufejte, k tomu, abyste měli ono štěstí, stačí někdy úplně málo. Tak ať se vám vyvede léto a nezapomeňte si do podzimu dát vaše komíny do pořádku, ať vám pak pěkně táhnou.