Kolem kamen č.23

Je pravda, že člověk pořád brblá. Nejdřív bylo moc velké horko… Teď zase hodně pršelo…Vždycky si vymyslíme něco, co se nám nelíbí. My ale víme o něčem, co se vám určitě líbit bude. Podzimní číslo časopisu Kolem kamen, jehož hlavním tématem jsou tentokrát krbové vložky, míří k vám, aby vám zpříjemnilo podzimní sychravé dny.

Osobností čísla je tentokrát Brňák Oldřich Grepl, kterého jsme pro vás v létě vyzpovídali na Moravě při dobrém obědě. Mluvili jsme nejen o jeho skvěle prosperující firmě METAX KRBY, ale třeba i o tom, jak je fajn, když práci, kterou děláte, považujete za jedno z největších štěstí, co vás kdy v životě potkalo. S panem Josefem Slavíkem jsme si pěkně popovídali také o kamnařině, ale vrátili jsme se ve vzpomínkách až do 50. let minulého století. Dozvíte se třeba, že se tehdy k zákazníkům jezdilo s dvoukolákem, na záda se hodil ruksak, do kterého se připravil vercajk, latě, a šlo se na to.

Pokud byste při čtení dostali hlad, můžete s námi tentokrát ochutnat polskou kuchyni, kterou vám naservíruje finalistka kuchařské show Master Chef Junior. No a když už jsme u toho jídla, víte jaký je rozdíl mezi stolováním a stolničením? Že ne? Nejen odpověď na tuto otázku najdete v rozhovoru s Ing. Pavlou Kalousovou, která je autorkou knihy Stolničení na šlechtických sídlech.

Pokud po letošních úmorných vedrech bude přeci jen nějaká úroda ovoce, kterou nestačíte zužitkovat, můžete sušit. Jak to jde ve velkém, jsme jeli zjistit k manželům Dianovým, kteří mají na svědomí unikátní sušírnu ovoce, to budete koukat!

Dny se nám bohužel začaly krátit, denního světla kvapem ubývá, nezbývá než cvaknout vypínačem a pořádně si na to posvítit. Ani to ovšem nemusí být nudná záležitost, o tom vás jistě přesvědčí článek o rodinné porcelánce MULIER, která ručně vyrábí porcelánové vypínače a zásuvky. I když dříve to byla bezesporu větší romantika – o tu se kdysi dávno postaraly louče, pochodně, lampy, svíce, svíčky – určitě se vám bude líbit článek o tom, jak se dřív svítilo.

I v podzimním čísle vám dáme tip na pohodové čtení i muziku za kamna, no, máte se na co těšit!

Užívejte si krásné babí léto , až zaklepou Vánoce na dveře, budeme tu zas, tentokrát stylově s číslem 24.

 

 

 

Přejít do knihovny