Popeleční středou začíná příprava na jaro

Na letošního čtrnáctého února, tedy na dnešek, pokud nás čtete v reálném čase, nevychází jen svátek všech zamilovaných svatý Valentýn. A přesto, že vám nechceme kazit příjemné plány s vaší lepší polovičkou, dnes se zaměříme na jiné téma. Na takové, vlastně, více české. Na dnešek totiž také vychází Popeleční středa, tedy přesně 46. den před Velikonoci. A podle staré české tradice dneškem také začíná příprava na Velikonoce v podobě půstu.

My, jako každý rok, jsme se rozhodli se do této výzvy vrhnout po hlavě. A pokud do toho chcete jít s námi, jsme tu pro vás. Na začátek si pojďme říct, jak různě se dá půst pojmout. Pro ty z nás, kteří drží půst z náboženských důvodů, půjde asi především o vynechání masa, a to samozřejmě přes všechny všední dny i sobotu a maso se jí pouze v neděli. Pro ostatní se takový půst může ale vztahovat i na jiné věci. Co třeba sladké, alkohol nebo klidně cigarety?

Jasně, možná si říkáte, proč si už tak těžké čekání na jaro v půlce února ještě zhoršovat. Naše babičky v tomhle měly naštěstí jasno. Kromě toho, že jim pan farář v kostele půst prostě nařídil, vlastně ani neměly moc na výběr. Naspořená úroda se od žní a zabijaček podstatně snížila a zavařených sklenic a brambor už také tolik nezbývalo. A tak i kdyby ten půst nebyl befelem, stejnak by je v praxi neminul.

K tomuto tradičnímu výkladu se váže i taková vtipná historka, o kterou se s vámi rádi podělíme. Podle některých náboženských výkladů je možné v době půstu jíst rybu. To by samo o sobě ještě nebylo tak zajímavé, co se ale v této době po českých zemích stávalo, bylo, že v tu samou dobu se významně snižovala populace bobrů žijících u řek. Proč? No protože si někteří koumáci usmysleli, že když bobr žije ve vodě, bude to taky ryba, a v tom případě bobří maso můžou i za půstu.

Ti z nás, komu tradiční výklad nic neříká, si ale na půstu mohou přeci jen najít něco svého. Existuje několik teorií, které říkají, že očištění těla v rámci půstu, během kterého se vzdáme masa nebo jakéhokoli jiného dietního prohřešku, má prokazatelný vliv na naše zdraví. Tělo si během tohoto období totiž akorát stihne zvyknout na nižší příděl, a pak ho tolik nevyžaduje. To znamená, že si jednak vychutnáte svoji hříšnou pochoutku po půstu lépe a jednak restartujete svoje tělo, které se očistí od škodlivin.

Ale jak jsme říkali v úvodu, my vás v tom nenecháme. Plánujeme pro vás sérii receptů bez masa, zajímavé příběhy na zlepšení nálady a spoustu jarních obrázků. My jsme připraveni, jaro, čekáme na tebe.