aneb něco na zub v bývalém keramickém internátu
Některé z vás možná překvapí, že se náš jarní gastrovíkend tentokrát nekoná v tradičním prostředí chalupy ve Dvorech nad Lužnicí. Není to kvůli tomu, že už by nás snad vaření na kamnech přestalo bavit, spíše jsme se rozhodli dát prostor i někomu šikovnějšímu než jsme my. A právě proto naši gastronauti letos těsně před Velikonocemi zavítali do Bechyňské vily Elektra vystavěné v kubistickém stylu, která se tyčí nad hlubokým kaňonem, ve kterém teče řeka Lužnice.
V dnešní době je zde penzion s restaurací, který provozují paní Hana Gutová a pan Ivo Svoboda. Přitahuje turisty z celé republiky, mimo ni a dokonce i bechyňští sem rádi často zajdou na kávu, dort nebo nedělní oběd. Nicméně, jak jsme se dozvěděli přímo od pana Svobody, vila Elektra za svou více než stoletou historii prošla mnoha změnami.
Byla postavena roku 1911 podle projektu architekta Antonína Belady, který ji umístil těsně za středověkou městskou hradbu. Původně ji její majitel, pan František Němec, provozoval též jako hojně navštěvovaný hotel. Mezi pravidelnými hosty byl například i hudební skladatel Vítězslav Novák. Pak ale přišla okupace a do vily byla dočasně umístěna obecní škola. Hned po válce byla vila znárodněna a stal se z ní na delší dobu internátní domov mládeže keramické školy. Mnoho později slavných osobností na studentská léta strávená pod střechou vily rádo vzpomíná. Jedním z nich byl i absolvent keramické školy a slavný písničkář Karel Kryl. Svědkem jeho prvních hudebních pokusů byl jeho o rok starší spolubydlící Jan Proško. Jak rád vypráví, byl to právě on, kdo jako první slyšel v Elektře v podkrovním pokojíku, kde spolu s Karlem Krylem bydleli, rodící se akordy takových písní, jako třeba Bratříčku, zavírej vrátka. Motiv, který později Kryla proslavil v tragickém roce 1968, vznikl právě v Elektře, v podkrovním pokoji již v roce 1961.
Když se studenti z vily Elektra přesunuli do nově vybudovaného internátu, objekt získali pionýři, kteří si zde zřídili klubovny a dílny. Až roku 1990 byl dům v restituci navrácen rodině původního majitele, ta ale neměla čas o dům pečovat, a tak deset let bez využití chátral. Až v roce 2009 se vila dočkala rekonstrukce. Projekt vypracoval ing. arch. Martin Pračka ze Studia 97, který využil veškeré dostupné historické dokumentace, aby vile navrátil kouzlo začátku minulého století. Náročná rekonstrukce se vyplatila a dnes už vila opět slouží podobně jako před sto lety. A to, že funguje opravdu dobře, potvrdil i pan Svoboda, který nám svěřil, že si zde občas přijdou na víkend odpočinout i rodilí Bechyňáci. Proto až vás cesta někdy zavede do Bechyně, vilu Elektra určitě nezapomeňte navštívit.
Nechte se inspirovat a dobrou chuť!
Candát na keramickém tálu Weber
Keramický tál rozpalte v troubě na 225oC. Filety candáta pokapejte citronem a lehce osolte.
Na rozpálenou keramiku nalejte kapku olivového oleje a poté na ni položte filet z candáta kůží dolů. Musí to zasyčet! Pokud ne, tak keramika ještě není dostatečně rozpálená.
Při teplotě 220oC pečte asi 7 minut – dle velikosti filetu. Po upečení filet podeberte tenkou špachtlí a servírujte. Doporučuji ještě lehce pokapat olivovým olejem s citronovou příchutí.