Na Zelený čtvrtek by každý z nás měl sníst něco zeleného, aby byl celý rok zdravý. Zelené pivko si dát kvůli uzavření hospod nemůžeme, a tak vám chceme dát tip na staročeský klasický recept, který se výborně dělá na litinovém tálu kamen. Tedy tak tento recept připravovaly naše babičky, kdo ale nemá kachlový sporák, může klidně použít sklokeramickou plotnu s litinovou pánví.
A protože jsme na tom tyhle Velikonoce všichni stejně a zásoby se tenčí, myslím, že na tuhle pochoutku vám ve spíži suroviny ještě zbyly. Placky pečené na sucho z bramborového těsta jsou skvělé jak naslano jako v naší zelené verzi, kterou mne naučila kamarádka Klára, tak trochu vytuněné , kdy se do těsta přidá kostka tvarohu a můžete je klidně jako dezert pomazat třeba povidly. Vaření vám zabere trochu více času, ale toho teď máme všichni ještě chvíli na rozdávání.
Na placky budete potřebovat:
- 1 kg uvařených brambor ve šlupce
- 250 g hladké celozrnné špaldové mouky ( můžete použit i obyčejnou mouku i polohrubou )
- 1 lžička soli
- 2 vajíčka
- máslo na potření
Na špenát :
- balíček mraženého špenátu
- 1 větší cibule šalotka
- 3 stroužky česneku
- ½ kelímku zakysané smetany
- bazalka, pepř, sůl, pár kapek citronu
- balení sýru cottige a bylinky na ozdobu
Uvařené brambory oloupeme a rozmačkáme , nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Přidáme vajíčka a sůl . Poté zapracujeme mouku, množství se může lišit podle typu brambor. Mělo by vám ale vzniknout nelepivé těsto, které necháme tak půl hodinky odpočinout. Pak na pomoučněném vále vypracujeme placky ( ve velikosti pánve ) asi 3 – 4 mm silné, které opékáme na sucho z obou stran.
Na tuku zpěníme nakrájenou šalotku s nakrájeným stroužkem česneku a přidáme zmražený špenát. Až se celá směs prohřeje , přidáme zakysanou smetanu , sušenou bazalku a sůl , nebo sojovou omáčku. Na závěr přidáme zbytek česneku a pár kapek citronu.
Hotové teplé placky pomažeme máslem nebo sádlem. Na placku navršíme směs špenátu a sýra cottige a bylinkami.
Dobrou chuť a ať jsme všichni zdraví po celý rok.