Věděli jste, že vůbec nejstarší archeologický nález kamen pochází z Alsaska? A věděli jste také, že chutný koláč se smetanou a cibulí tarte flambée po francouzsku nebo flammekueche po německu pochází také z Alsaska? Náhoda? Nemyslíme si. Každopádně vám na tuto pochoutku, kterou si pokaždé dáváme v jedné restauraci, již navštěvujeme při našich cestách do severní Francie, přinášíme recept.
V originálním receptu se pracuje s těstem, francouzskou zakysanou smetanou crème fraiche, cibulí a slaninou, ale pokud s námi držíte velikonoční půst můžete slaninu vynechat anebo nahradit třeba uzeným lososem. Případně tenhle koláč můžete upéct i na sladko. To pak cibuli, slaninu a sýr zaměníte třeba za nějaké nakládané ovoce. Ve Francii na něj například dávají mirabelky, ale, jak známo, fantazii se meze nekladou.
Na jeden plech budete potřebovat:
Těsto:
- 150 g hladké mouky
- ¼ čajové lžičky soli
- 90 ml vlažné vody
- 7,5 g droždí
- ½ lžíce olivového oleje
Navrch:
- kelímek crème fraiche (nebo zakysané smetany)
- 2 červené cibule nakrájené na tenká kolečka
- 300 g tučného sýra, v originálně reblochon ale můžete použít například goudu nebo ementál
- na kostičky nakrájený libový špek, slanina nebo pršut
- pepř
- muškátový oříšek
Ingredience na těsto smícháme dohromady, prohněteme, až vznikne těsto, které dáme asi na hodinku odpočinout do lednice. Roztopíme pec na 250 stupňů, plech vyložíme pečícím papírem a z těsta vyválíme tenoučký plát o velikosti plechu. Crème fraiche rozděláme s pepřem, trochou soli a špetkou mletého muškátového oříšku. Pokud je směs moc hustá, naředíme zakysanou smetanou. Vzniklou hmotou potřeme těsto. Celé obložíme cibulí, kostičkami špeku a posypeme nastrouhaným sýrem. Pečeme 8–10 minut, dokud nebudou okraje lehce zlatavé. Příprava je úplně jednoduchá a zabere jen chvilku. Jediné, co tak zbývá, je koláč podávat teplý. To je naprostý základ, protože ohnivý pokrm neztratí za studena jen kouzlo, ale i chuť.