Hovězí po burgundsku, oh la la!

Tak jsme začali topit. S tím, jak se poměrně rychle v září ochladilo, jsme neměli na výběr a hodili do kamen pár polínek. Dalo by se asi říct, že letos přišel podzim o něco dříve, ale za to si toto barevné roční období budeme moci užít déle. A že je to potřeba. Podzim je totiž období, kdy na nás padá melancholie v dobrém slova smyslu, tedy období, kdy rozjímáme, přemýšlíme o tom, co vše dobrého se nám za minulý rok přihodilo a také spřádáme plány do budoucna. A jelikož se toho u nás nestalo málo, měli jsme o čem přemýšlet. Zavzpomínali jsme tak na jarní vydání našeho časopisu a připomněli si i vydařenou oslavu 20. výročí založení naší manufaktury. Ke spřádání plánů jsme si otevřeli lahev červeného a můžeme už prozradit, že naším dalším cílem bude cesta do Japonska na festival kamen. O všem vás samozřejmě budeme informovat tady na blogu. No a když už jsme topili a měli jsme to víno načaté, byl by skoro hřích nevyužít situace a nepřipravit jedno z našich oblíbených jídel.

Není vhodnějšího receptu k podzimnímu vaření než právě hovězí pomalu pečené v troubě, koupající se celé lahvi výborného červeného vína se spoustou krásně oranžové mrkve. Nejen, že provoní celou kuchyni, ale navíc se barevně hodí k právě spadanému listí. Ne náhodou tento recept vymysleli právě Francouzi, kdo jiný si totiž umí užít jak přípravu jídla tak jeho konzumaci jako právě oni. Pro koho je ale vaření spíš povinností, bude se asi muset vybavit ještě jednou lahví dobrého vína. Opravdu se ve všech receptech shodně píše, připravte si dvě lahve dobrého červeného – jednu na přípravu, druhou na konzumaci.

 

Na přípravu Boeuf Bourguignon – jak zní název v jazyce zamilovaných – budete potřebovat:

 

  • 0,7 l dobrého ideálně francouzského vína (a samozřejmě druhou ke konzumaci)
  • 1 kg zadního hovězího
  • 400 g mrkve
  • 150 g slaniny
  • 200 g malých tvrdých žampionů
  • malou skleničku sterilovaných mini cibulek
  • 1 velkou cibuli
  • 2 stroužky česneku
  • 2 bobkové listy
  • snítku čerstvých bylin (tymián, rozmarýn, majoránka)
  • olej, sůl, máslo, čerstvou zelenou petrželku, trochu cukru
  • a nakonec jako přílohu: malé francouzské bagetky nebo vařené brambory typu A

 

Maso nakrájíme na větší kostky asi 3×3 cm a mrkev dle průměru na špalíčky asi 4 cm dlouhé. Maso i mrkev vložíme do většího ideálně litinového hrnce a necháme spolu s bylinami a kořením marinovat na chladném místě nejlépe přes noc.

Druhý den maso vyjmeme, osušíme a zprudka krátce osmahneme na oleji a cibulce spolu s česnekem. Po krátkém zchladnutí tuto směs vrátíme k vínu a vložíme přikryté poklicí do trouby. To pak, ideálně na konci dne, kdy je trouba v kachlovém sporáku ještě dost teplá, a necháme tam maso pěkně pomalu táhnout celou noc. Již ale nepřikládáme. Kdo nemá kachlový sporák, nebo přes den netopil, může péci v elektrické troubě minimálně dvě hodiny do změknutí masa.            Když je maso měkké, vyndáme ho z omáčky i s částí mrkve. Druhou část mrkve spolu s výpekem a vínem rozmixujeme dohladka. Omáčku vrátíme na plotnu, prohřejeme a dochutíme solí, pepřem a můžeme přidat trochu rajského protlaku a lžíci kyselé černorybízové marmelády.

Do omáčky vrátíme maso a druhou část mrkve. Přidáme na půlky nakrájené, zprudka na másle osmahnuté žampiony, které jsme před tepelnou úpravou na 20 minut namočili ve vodě. Dále přidáme na másle s lžící cukru zkaramelizované sterilované cibulky. Podáváme ozdobené plátky smažené slaniny. Jako přílohu servírujeme rozpečené malé francouzské bagetky nebo vařené brambory polité máslem a dozdobené trochou zelené pažitky. Bon appétit!

 

Pokud se vám recept líbil, tak ho spolu s dalšími zajímavými recepty najdete i v novém vydání časopisu Kolem kamen, který jsme v pondělí poslali do tiskárny. K dostání bude 25. října na stáncích, tak neváhejte.