Švestková povidla na kamnech vařená a bez míchání

Vaření povidel patří neodmyslitelně k podzimním dnům. Toto roční období je ideální hned z několika důvodů. Švestky již lehce přešly mrazem, a tudíž mají více cukru. V těchto dnech topíme v kamnech už i přes den, a tak nás jejich delší vaření prakticky nestojí o nic víc. Jen přihodíme na kamna hrnec a několik hodin se o ně nestaráme. Málokterý pokrm dokáže provonět doslova celý dům nasládlou kořeněnou vůní. Myslím, že je tahle vůně druhá nejkouzelnější, hned za vůní čerstvě upečeného chleba. Povidla mají v Čechách velmi dlouhou tradici, ale najdeme je i na stole našich sousedů – Poláků, Rakušanů a Ukrajinců. Povidla se dříve vařila ze sušeného ovoce a bez přídavku cukru. A to buď přímo na kamnech, nebo se připravovala dlouhým pomalým pečením v troubě. Vaření povidel byl v minulosti jeden ze způsobů, jak uchovat ovoce na zimu. Tuhle sladkou dobrotu najdeme na mnoha tradičních českých dezertech, ať jsou to povidlové buchty, šátečky, koláče nebo jako mazání na různé placky pečené na tálu (např. lokše s povidly a mákem). A zapomenout nesmíme ani na oblíbené plněné knedlíky.

Recept jsme vybrali ten nejjednodušší a hlavně spolehlivě vyzkoušený. Prostě jen vypeckujete, prosladíte, šoupnete na kamna, po 4 až 5 hodinách rozmixujete a plníte do skleniček. Tento postup děláme roky a nikdy nezklamal.

Suroviny:

  • dřevo na topení 
  • 5 kg švestek
  • 1 kg cukru (můžeme přidat nebo ubrat dle sladkosti švestek 
  • 200 ml octa (zase přizpůsobíme dle kyselosti)
  • 1 polévková lžíce skořice
  • cca 100 ml rumu (nebo dle chuti)

Postup:

Švestky omyjte a vypeckujte, proslaďte a přidejte ocet. Nechte odstát asi jeden den v chladném prostředí, aby nezkvasily. Nemíchejte! Švestky takto připravené pustí šťávu.

Po uplynutí této doby vložte hrnec se švestkovou směsí na kamna. První hodinu vařte co nejprudčeji, poté zmírněte, přiklopte a vařte asi pět hodin bez míchání. Po této době už by měla být štáva dostatečně zredukována. Odstavte a opatrně ještě horké rozmixujte tyčovým mixérem, přidejte skořici a rum. Ještě horké plňte do čistých vyvařených sklenic. Kvůli případným plísním můžete ještě vrch povidel zakápnout rumem. Obraťte na pár minut dnem vzhůru a nechte vychladnout. 

Přejeme dobrou chuť a mnoho povidlových buchet!